ONDERWIJS À LA PAPUA
schrijfwedstrijd voor inspirerende leraren
Letters leren door in het zand te schrijven, tellen in de natuur en herkenbare afbeeldingen in schoolboeken. Dat is waar contextueel onderwijs voor staat. Een onderwijsmethode die zich aanpast aan de omgeving, familie, religie of cultuur. Helaas staat het onderwijs op de meeste scholen in Papua mijlenver af van de belevingswereld van kinderen. De leerling hoort op school een hele andere taal dan thuis. Kostbare schooltijd gaat verloren aan het nutteloze stampen van letters en rijtjes en het nadreunen van de onderwijzer. De gedachte dat onderwijs eraan moet bijdragen dat kinderen verantwoordelijke, zelfstandige en nieuwsgierige volwassenen worden is afwezig.
Daar komt bij dat Papua cultureel heel divers is met meer dan 275 verschillende inheemse groepen die ieder hun eigen taal spreken. Het is dan ook een enorme uitdaging en opgave om de leerling in zijn eigen culturele context recht te doen.
Het Albert Fiharsono Institute in Merauke moedigt leraren aan om contextueel onderwijs zich eigen te maken. Onlangs riep zij een schrijfwedstrijd uit, waarbij inspirerende leraren worden uitgenodigd om een essay te schrijven over ‘Mendidik ala Papua’ (Papoea studenten opleiden op een Papoea manier). De beste vier essays maken kans op een geldprijs. Het doel is om best practices breder onder de aandacht van leraren en onderwijsinstellingen te brengen. Daarom worden de verhalen gebundeld in een boek en verspreid onder scholen en lerarenopleidingen in heel Papua.